Wypadanie włosów to problem z którym zmagają się zarówno mężczyźni jak i kobiety, choć w przypadku płci pięknej objawia się on najczęściej dopiero po menopauzie. W zdecydowanej większości przypadków wypadanie włosów ma podłoże w nadwrażliwości mieszków włosowych na DiHydroTestosteron – związek chemiczny będący pochodną testosteronu – męskiego hormonu płciowego, jednakże nie jest to jedyny spotykany typ łysienia.

Najpopularniejsze rodzaje łysienia

  • Łysienie androgenowe – najczęściej spotykane (około 95% rozpoznanych przypadków), ma podłoże we wspomnianej wcześniej nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT. Ten typ łysienia spotykany jest u mężczyzn nierzadko już w wieku nastoletnim, a u kobiet uaktywnia się najczęściej po menopauzie lub w okresie zaburzeń hormonalnych cechujących się podniesieniem poziomu testosteronu.
  • Łysienie plackowate – przyczyny tej choroby skóry nie zostały jeszcze dobrze poznane. Występuje samoistnie w różnym wieku i obejmuje różne obszary ciała – owłosioną skórę głowy, okolice łonowe czy też brwi oraz rzęsy. Podejrzewa się, iż czynniki immunologiczne (odpornościowe) są decydujące w przypadku ostrego przebiegu choroby. W przypadku wystąpienia symptomów łysienia plackowatego ważna jest szybka reakcja i podjęcie terapii – utrata włosów może bardzo szybko rozprzestrzenić się na kolejne obszary ciała.
  • Łysienie telogenowe – stosunkowo rzadko występująca forma łysienia, charakteryzująca przejściem większej niż zwykle ilości mieszków włosowych w stan spoczynku – w trakcie którego włosy nie rosną.
    W przypadku tego rodzaju łysienia objawy często ustępują samoczynnie, duża część osób również pozytywnie reaguje na dostarczenie zwiększonych ilości substancji odżywczych zarówno w formie posiłków jak i odżywczych produktów pielęgnacyjnych do skóry głowy.
  • Łysienie anagenowe – ten rodzaj łysienia występuje najczęściej pod wpływem bodźca zewnętrznego, który powoduje uszkodzenie włosów i ich przedwczesną utratę. Nie jest to jednakże utrata stała – uszkodzony zostaje sam włos, jednak mieszki włosowe pozostają nienaruszone. Dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych skórze głowy, a – przede wszystkim – rozpoznanie czynnika uszkadzającego włosy pomaga w szybkim procesie odzyskania włosów.

Czy istnieją skuteczne metody powstrzymywania łysienia?

Medycyna i przemysł kosmetyczny są coraz skuteczniejsze w powstrzymywaniu wypadania włosów oraz ich późniejszemu odtwarzaniu. W chwili obecnej w terapii wypadania włosów stosowane są między innymi:

  • środki sterydowe – takie jak Finasteryd / Propecia. Skuteczne w hamowaniu wypadania włosów poprzez sterowanie gospodarką hormonalną i obniżenie poziomu testosteronu. Niestety  wraz z ingerowaniem  w organizm pojawiają się objawy uboczne, takie jak zaburzenia erekcji, reakcje alergiczne itp.
  • środki niesterydowe – zarówno jednoskładnikowe (np. oparte o Minoxidil) jak i złożone (których przedstawicielem są produkty Nisim Biofactors). Ich działanie skierowane jest na zmniejszenie wrażliwości mieszków włosowych na DiHydroTestosteron oraz ograniczenie jego ilości w skórze głowy. Dodatkowo, środki takie jak Nisim Biofactors dostarczają włosom odpowiednich składników odżywczych a także dbają o prawidłowy stan skóry (likwidowanie problemu przetłuszczania się, ewentualnych chorób takich jak łupież i podobnych)
  • ostrzykiwanie (mezoterapia igłowa) – ostrzykiwanie skóry głowy środkami zawierającymi substancje hamujące wypadanie włosów oraz pobudzającymi wzrost włosów. Skuteczność zależy od stosowanych środków, jednak w naszym kraju barierą  dostępności jest cena – zabieg ten należy wykonywać wielokrotnie, a koszt jednokrotnego wykonania przekracza nierzadko 200-300 złotych.